Vyhlásenie účastníkov zhromaždenia v Umeleckej besede 27. 10. 1990 na podporu vlády a SNR

Z Wikizdroje
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o texte
Titulok Vyhlásenie účastníkov zhromaždenia v Umeleckej besede 27. 10. 1990 na podporu vlády a SNR
Licencia PD SK

Citované podľa: Verejnosť 29. 10. 1989


Občania Slovenska!

Demokracia je ohrozená. Ohrozujú ju tí, ktorí pod heslom národného záujmu Slovenska chcú doviesť našu krajinu do novej totality, do ďalšej epochy násilia. Totalita zostáva totalitou, či je jej ideou komunizmus alebo neznášanlivý nacionalizmus. Jednoznačne rozlišujeme pozitívne národné postoje, prebudené úsilím o uzákonenie slovenčiny ako úradného jazyka, od politických cieľov, ktoré presadzujú predstavitelia antidemokratických síl a destabilizujú nimi spoločnosť.

Odmietame byť považovaní za súčasť manipulovaného davu, ktorý politickí dobrodruhovia vo vedení Slovenskej národnej strany, Štúrovej spoločnosti a podobných nacionalistických hnutí zneužívajú pre vlastné zištné ciele. Ich činnosť nápadne pripomína okolnosti nástupu totality v 30-tych alebo 40-tych rokoch. Je to rovnaké zneužívanie vlasteneckého cítenia poctivých ľudi, predovšetkým mládeže.

Matica slovenská kedysi presadzovala skutočné záujmy slovenského národa. Dnes sa so znepokojením pýtame, či si niektorí jej predstavitelia uvedomujú dôsledky skrytej i otvorenej podpory stranám a hnutiam, ktoré pod heslom „Za národ!" vedú Slovensko v skutočnosti proti národu, k ekonomickému rozvratu, k medzinárodnej izolácii, k rozbitiu českej a Slovenskej Federatívnej Republiky a k vyvolávaniu vlny násilia a nenávisti.

Nedajme sa ukričaťdemagógmi. Nedajme sa zmámiť falošnými prorokmi predstierajúcimi z matičiarskej tribúny - tvárou v tvár Tisovým portrétom - politickú nadstraníckosť. Nedopusťme, aby sa mlčanlivá väčšina slušných ľudí stala prenasledovanými menšinami.

Zabráňme extrémistom, aby založili požiar. Spúšť, ktorú by spôsobil, by sme pocítili všetci. Pred našimi deťmi ani pred sebou samými nás neospravedlní zaslepenosť, krátkozrakosť či ľahostajnosť.

Podporujeme Predsedníctvo SNR a vládu Slovenskej republiky v ich úsilí o zachovanie a ochranu demokracie.

Podpísaných viac ako 500 účastníkov zhromaždenia v Umeleckej besede v Bratislave dňa 27. 10. 1990

Svoju podporu tomuto, prehláseniu môžete prejaviť podpisom zaslaným na adresu: Umelecká beseda, Dostojevského rad 1, Bratislava.