Rezolúcia Svetového kongresu Slovákov

Z Wikizdroje
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o texte
Titulok Rezolúcia Svetového kongresu Slovákov
Autor Svetový kongres Slovákov
Zdroj Kritika a kontext 1/99
Licencia PD SK

Svetový kongres Slovákov ako organizácia, ktorá združuje rôzne politické skupiny a názory a ktorá sa hlási k princípom vyjadreným v ideových základoch SKS prehlasuje:

  • Odsudzujeme všetky totalitárne systémy, ktoré upierali a upierajú ľudské a občianske právo svojim štátnym príslušníkom.
  • Kongres vyjadruje svoju úprimnú ľútosť nad ujmami a nespravodlivosťami, ktoré postihli našich židovských spoluobčanov v rokoch vojny.
  • Dištancujeme sa od týchto tragédií, lebo ich pokladáme za nemravné a nekresťanské, protiviace sa morálnym základom nášho národa.
  • Prehlasujeme, že týchto zločinov sa dopustili pomýlení jednotlivci u moci, ale nie so súhlasom slovenského národa, ktorý je vo svojej podstate demokratický, súcitný a znášanlivý. Svedectvom tejto súcitnosti sú premnohé činy a záchranné akcie zo strany oficiálnych osobností a jednotlivcov, ktorí poskytli pomoc našim rasové prenasledovaným spoluobčanom. V tejto súvislosti pripomíname, že v danej dobe tragédia slovenských židov by nebola bývala menšia v nijakej inej konštelácii.
  • Ľutujeme, že k týmto tragédiám došlo, a že sa na záchranu našich spoluobčanov viacej nevykonalo. Ako kresťania uplatňujeme našu lásku voči tým, ktorí tragédiu prežili a v mene Slovákov, ktorí si hĺbku nepravostí uvedomujú, žiadame o porozumenie a odpustenie.

SKS je ochotný vstúpiť do konštruktívnych stykov so zodpovednými reprezentantmi židovských organizácií a bude s nimi hľadať možnosť upraviť vzájomné vzťahy na princípoch mravných a všeľudských. Napokon prehlasujeme, že ktokoľvek, kto priamo alebo nepriamo hlása a šíri názory, ktoré sú v rozpore s princípom ľudských práv, je nepriateľom ľudskosti a tým sa automaticky vyraďuje z našich kruhov.

O dokumente[upraviť]

Rezolúcia Svetového kongresu Slovákov prijatá na Generálnom zhromaždení Svetového kongresu Slovákov, 30. júna - 5. júla 1987 Toronto, Ontario, Kanada

Citované podľa[upraviť]

  • Kritika a kontext 1/99