Memorandum z celonárodnej spomienky na A. Hlinku v Ružomberku 26. 08. 1990

Z Wikizdroje
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o texte
Titulok Memorandum z celonárodnej spomienky na A. Hlinku v Ružomberku 26. 08. 1990
Licencia PD SK

Citované podľa: denník Verejnosť, 27. 8. 1990


Účastníci Celoslovenskej spomienky na Andreja Hlinku v Ružomberku prijali memorandum, v ktorom vyhlasujú a žiadajú:

  1. Celonárodnou spomienkou na Andreja Hlinku vzdávame česť, úctu a vďaku Otcovi národa za všetko, čo pre slovenský národ v rokoch útlaku vykonal. Hlásime sa k jeho ideám, za ktoré po celý život bojoval, a to najmä za uchovanie viery otcov a uplatnenie sebaurčovacieho práva národa v duchu jeho hesla: Za Boha život - za národ slobodu.
  2. Chceme v európskom spoločenstve vystupovať ako národ slobodný, svojbytný a rovnoprávny so všetkými európskymi národmi. Žiadame preto SNR a vládu Slovenskej republiky, aby urobili všetko pre to, aby naša Slovenská republika bola suverénnym štátnym útvarom.
  3. Žiadame v ústave zakotviť sebaurčovacie právo slovenského národa.
  4. Chceme, aby sme i my i celý svet poznali pravdivé dejiny nášho národa, o ktorých sa za posledných vyše 40 rokov popísalo veľa lží a poloprávd. Trváme na pravdivom spracovaní našich dejín. V týchto dejinách má aj Andrej Hlinka čestné miesto.
  5. Žiadame SNR o neodkladné uzákonenie slovenského jazyka ako jediného úradného a štátneho jazyka na celom území Slovenskej republiky bez výnimky.
  6. Vyzývame všetky politické strany a hnutia, aby v presadzovaní dôležitých národných otázok vystupovali svorne a jednotne, lebo len tak môžeme dosiahnuť túžený cieľ - duchovné a hmotné dobro národa.
  7. Aby národ dosiahol skutočne vyššie ciele, treba pokračovať v duchovnej obrode národa, k čomu nás povzbudzujú naši duchovní, otcovia.