Liptovské žiadosti

Zo stránky Wikizdroje
Údaje o texte
Titulok Liptovské žiadosti
Licencia PD old 70

Liptovské žiadosti

28. marca 1848

„S úprimným a slobodným citom vďaky a dôvery spoluobčianskej predstupujeme pred Vás s týmto prípisom a osvedčujeme jednak našu vďačnosť, jednak i žiadosti a prosby naše:

„1. Predne a nadovšetko osvedčujeme nevýslovný cit pokornej vďačnosti ku najvyššiemu vladárovi národov, ktorý, ako sám najmúdrejšie lósy národov spravuje, tak i srdce nášho najjasnejšieho kráľa a krajinského vlasti našej snemu divným svojím riadením k tomu priviedol, aby konečne už od mnoho rokov túžobne očakávanú slobodu a občianske práva dobrovoľne a veľkomyseľne všetkým krajanom a spoluobčanom udelili.

„2. Osvedčujeme hlbokú vďaku a uznalosť ku všetkým tým vlasti našej mužom, ktorí sú pôvodcovia slávnej tejto premeny občianskej.

„3. Prednášame dôverne naše prosby a žiadosti, a síce:

,,a) Aby národ a ľud kraja tohoto, podľa občianskych práv svojich, jemu teraz udelených, skutočnú a pozitívnu účast bral vo shromaždeniach národných kraja tohoto, a tak prirodzene a nasledovne' aby rokovania a deliberácie v slovenskej, jemu srozumiteľnej reči držiavaly sa. To vyhľadáva česť a povinnosť občianstva a všetkej verejnosti jeho, ktorá nikdy a nikde k cieľu svojmu nepríde, jestliže «a na pospolné a všeobecné usrozumenie neopiera.

,,b) Žiadame, aby súdy, prosby, pravoty, úradné oznamovania snemové i vidiecke v slovenskom jazyku vykonávaly sa. „Donáša to so sebou povinnosť a potreba národnej správy tohoto kraja, ktorého obecenestva musí bývať o všetkých veciach politických a právnych náležité uvedomené.

..c) Žiadame, aby potrebnému vyučovaniu a vzdelaniu slovenského občianstva na základe jeho materinskej reči slovenskej prípravy hneď urobily sa a národné slovenské školy usporiadaly sa, aby v nich ľud náš na hodných svojej slobody občanov vychovávať a vzdelávať sa mohol. Cieľ tento dosiahne sa tak, jestliže v školách národných vynaučná reč bude materinská, na ktorej základe — a len na ňom — snadno sa naučí rečiam vo vlasti našej potrebným.

,,d) Žiadame, aby správa národná tohoto vidieka úradne o to nástojila, žeby sa čím skorej do poriadku priviedol spôsob, ktorým národ a ľud na sneme vo svojich vyslancoch má byt predstavený. To so sebou donáša potreba, aby sa k voleniu takýchže vyslancov hneď na budúci snem peštiansky náležité prikročiť mohlo.

,,e) Žiadame a prosíme, a žiadať a prosiť neprestaneme teraz i napotom, navždy, aby všetka inteligencia tohoto kraja, všetci páni a mužovia národa, priatelia ľudu, zástupcovia človečenstva, kresťania Bohu a ľuďom zaviazaní, ochrancovia pravoslávnej a všeobecnej slobody všemožne, a to každým dobrým slovom i skutkom nástojili, aby našej slovenskej národnosti právo, ktorého my odriecť sa nechceme, ani nesmieme, nám v politickom a spoločenskom živote sväté poistené bolo a zachránené i nedotknuté na večné veky zostávalo. To žiada čisto-číra ľudskosť, bez ktorej všetky slobody a práva len na posmech svetský vychádzajú; to žiada duch terajšieho času, v ktorom, keď každý človek platí to, čo je, — istotne tým viacej platí národ sám v sebe, čo je vo svojej národnosti.

,,f) Žiadame, aby žiadosť táto naša, týmto činom vyslovená a prednesená, najprv do úradnej zápisnice zapísaná a všetkým stoliciam a právomocnostiam uhorským, chorvátskym a slavonským, neináč Jeho Výsosti miestokráľovi Štefanovi a slávnemu uhorskému ministériu v známosť uvedená bola tým cieľom, aby všetci opravdiví a skutoční priatelia slobody a človečenstva sväté naše právo nastávať a podporovať ráčili.

S náležitou úctou zostávame v Liptovskom Sv. Mikuláši dňa 28. brezňa 1848

WikipédiaWikipédia obsahuje článok: Liptovské žiadosti