Prvá pražská dohoda

Zo stránky Wikizdroje
Údaje o texte
Titulok Prvá pražská dohoda
Licencia PD SK

Dohoda mezi vládou československé republiky a předsednictvem Slovenské národní rady ze dne 2. června 1945 („Prvni pražská dohoda")

Vláda československé republiky a předsednictvo Slovenské národní rady, jsouce vedeny snahou uskutečnit zásady vládniho programu ve věcech slovenských a uspořádat některé naléhavé vnitropolitické problémy republiky, dohodly se na společných poradách v Praze ve dnech 31. května a 1. června 1945 takto:

I.

Slovenská národní rada je nejen oprávnénou představitelkou samobytného slovenského národa, ale i nositelkou státní (zákonodárné, vládní i výkonné) moci na území Slovenska.

II.

Až do ustavení zatímního československého zákonodárného sboru vykonává pro celé území Československé republiky zákonodárnou moc ve společných věcech president republiky, k návrhu vlády a po dohodě se Slovenskou národní radou, svými dekrety. Za společné považují se zásadní celostátní hospodářské, sociálně-kulturní a administrativné-politické véci, jmenovitě:

  1. ústava a státní hranice;
  2. zásadní úprava základních práv a svobod občanských;
  3. zásadní úprava otázek vnitřní bezpečnosti;
  4. národní obrana;
  5. politický a hospodářský styk se zahraničím;
  6. měna a zásadní úprava peněžnictví a pojišťovnictví;
  7. státní rozpočet, závěrečné účty, státní dluh a státní půjčky, jakož i kontrola hospodaření státu;
  8. věci celní, věci spotřebních daní a finančních monopolů, daně z hospodářského styku (daň z obratu a daň přepychová), přímé daně, poplatky a regály (poštovní, mincovní, loterní);
  9. státní občanství, vystěhovalectví a přistěhovalectví a cestovní pasy;
  10. zásadní úprava školství, výchovy a národní osvěty;
  11. železniční, silniční, vodní a letecká doprava, pošty a telekomunikace, společné věci rozhlasu;
  12. poštovní spořitelny a šeková služba;
  13. patenty, ochrana vzorků a známek, míry a váhy, vyměřování a mapování;
  14. zásadní věci hospodářské, zásobovací, vyživovací a finanční, potřebné k zabezpečení stejných podmínek hospodaření a podnikání;
  15. státní podniky, ústavy a zařízení;
  16. unifikace práva, zejména občanského, obchodního, směnečného a šekového, trest-ního, jakož i administrativního a soudního řízení, dále věci zásadní úpravy soudní organisace;
  17. pragmatikální a platové věci státních a veřejných zaměstnanců;
  18. sociální pojištění a sociální politika;
  19. zásadní úprava veřejného zdravotnictví;
  20. věci, které se mají na základě vzájemné dohody jednotně upravit.

III.

Předsednictvo Slovenské národní rady předloží plénu Slovenské národní rady návrh na zrnocnění slovenských členů vlády ve věcech celostátního zákonodárství.

IV.

Slovenské národní radě přísluší na Slovensku zákonodárná moc ve všech otázkách, pokud nejsou vyhrazeny československému zákonodárnému sboru.

V.

Dektrety presidenta residenta republiky, resp. zákony usnesené československým zákonodárným sborem, provádí — není-li v nich ustanoveno jinak — vláda republiky; na Slovensku se tak děje cestou sboru pověřenců Slovenské národní rady, který je vládě republiky odpovědný za jejich provedení. Ve všech personálních otázkách na Slovensku je příslušná Slovenská národní rada. Pověřenectva Slovenské národní rady jsou na Slovensku konečnou instancí administrativní kromě těch případů, které budou vzájemnou dohodou vyhrazeny příslušnému ministerstvu.

VI.

Slovenské národní radě přísluší na Slovensku vládní a výkonná moc ve všech věcech, pokud nejsou vyhrazeny československé vládě.

VII.

Nejvyšší soudní tribunály republiky budou společné pro území celého státu. v jejich čele budou 2 předsedové, první a druhý, a z nich vždy jeden Slovák. Nejvyšší soud a nejvyšší správní soud budou mít postačující počet senátů ze slovenských právníků pro oblast práva, platného na Slovensku. Sídlo nejvyššího správního soudu bude v Bratislavě.

VIII.

Úprava finančního hospodaření státu i jednotlivých jeho územních celků bude předmětem zvláštní dohody mezi vládou republiky a Slovenskou národní radou.

Iné projekty[upraviť]