Vyhláška o vymedzení geta pre židovské obyvateľstvo mesta Košice

Zo stránky Wikizdroje
Prejsť na navigáciu Prejsť na vyhľadávanie
Údaje o texte
Titulok Vyhláška o vymedzení geta pre židovské obyvateľstvo mesta Košice
Licencia PD SK

Vyhláška

Z dôvodu oddelenia osôb židovského pôvodu na území mesta Košice je podľa nižšie uvedeného vymedzené geto: Akácfa-u., Zrínyi-u., Luzsénszky Pál-u., Pogány-u., Jaross Andor-u. (uzavretá časť po vyústenie Vas-utca), Csányi-u., Székgyár-u. (uzavretá časť), Nádor-u. (domy číslo 15 a 17).

Vyzývam obyvateľov kresťanského pôvodu žijúcich na území geta, aby sa v záujme vysťahovania sa z územia geta neodkladne informovali na úrade starostu, pretože počnúc dnešným dňom veliteľstvo geta nezodpovedá za vašu osobnú a majetkovú zodpovednosť!

Nariaďujem, aby sa osoby kresťanského pôvodu žijúce na území geta nestýkali s osobami židovského pôvodu, nesmú byť s nimi v žiadnom kontakte. Obchody, živnostníci, podniky na území geta nemôžu poskytovať služby Židom, nesmú prijímať Židov vo svojich bytoch, dvoroch, pre osoby židovského pôvodu nesmú poskytovať ani pôžičky, žiadne potraviny alebo iné výrobky.

Osoby židovského pôvody sa nesmú zdržiavať na svojich uliciach, vo svojich bytoch môžu mať otvorené len okná do dvora. Každá osoba židovského pôvodu je povinná zdržiavať sa vo svojom byte!

Sídlom veliteľstva geta je dom č. 15 na Nádor utca. Osoby kresťanského pôvodu sa na veliteľstvo so svojimi žiadosťami môžu obracať priamo, avšak osoby židovského pôvodu len cestou židovskej rady.

Opustenie územia geta je možné len s úradným povolením a cez východy označené na tento účel. Zakazujem vstup osôb žijúcich mimo geta na územie geta! Na územie geta prísne zakazujem dodávanie a vyvážanie balíkov, listov, peňazí, iných cenností pre osoby židovského pôvodu. Zakazujem vjazd vozidiel na územie geta!

V prípade, že hociktorá osoba kresťanského pôvodu poruší vyššie uvedené nariadenie, ak jeho konanie bude posúdené ako trestné, započnem konanie o väzbe. Ak vyššie uvedené nariadenie poruší osoba židovského pôvodu, voči dotyčnému použijem prísne donucovanie prostriedky.

Košice, 1. mája 1944.

Dr. László Csatáry, policajný koncipient, veliteľ geta.

Citované podľa[upraviť]

  • Csatáry, László: Vyhláška o vymedzení geta pre židovské obyvateľstvo mesta Košice. Košice: 1. máj 1944. Vyd. Tlačiereň Wiko, Košice.