Výzva účastníkov zhromaždenia na Malej scéne k členom a Výboru Matice slovenskej z 29. 10. 1990

Z Wikizdroje
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o texte
Titulok Výzva účastníkov zhromaždenia na Malej scéne k členom a Výboru Matice slovenskej z 29. 10. 1990
Licencia PD SK

Citované poľa: denník Verejnosť 30.-31. októbra 1990


Matica slovenská je váženou, historicky overenou reprezentačnou inštitúciou slovenského národa. Tak nás to aspoň učili naše matky a otcovia. Je národnou vedeckou inštitúciou, v svojich zbierkach má veľké bohatstvo, materiály a pramene, v ktorých je uložená pamäť národa. Ak nie je anachronizmom, ako presviedčajú jej neprajníci, ak aj v dnešných časoch má svoje opodstatnenie, aj teraz má ostať ctihodnou autoritou a láskavou vzdelávateľkou, ak toto všetko o Matici slovenskej platí, potom vyzývame jej členov, nech sa k takto formulovanému odkazu priamo prihlásia. Nech dokážu, že ciele SNS nie sú totožné s cieľmi MS a ciele MS nie sú totožné s cieľmi SNS. Jazyk je požehnaním každého národa, jazyk je pokladom, istotou a pýchou. Zákon o jazyku však nemôže byť trestom pre žiadneho človeka, žijúceho u nás, za skutočné či preukázané krivdy minulosti. Netolerantný nacionalizmus, taký nepodobný vlastenectvu, je hlavným nebezpečenstvom aj dnes.

Vyzývame členov Matice slovenskej, nech vo vnútromatičnom plebiscite vyjadria svoj názor na štrajk, občiansku neposlušnosť, formuláciu "bez výnimky" a vzťah k našej štátnosti.

Zástupcovia VPN, inteligencie, tvoriví pracovníci umeleckých zväzov, predstavitelia hnutia Human, Študentského hnutia, oznamovacích prostriedkov, historici, sociológovia a politológovia - účastníci zhromaždenia na Malej scéne 29. 10. 1990