Stanovisko Verejnosti proti násiliu z 21. 11. 1989 k vyhláseniu vlády ČSSR, ČSR, SSR k udalostiam 17. novembra 1989 v Prahe

Z Wikizdroje
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o texte
Titulok Stanovisko Verejnosti proti násiliu z 21. 11. 1989 k vyhláseniu vlády ČSSR, ČSR, SSR k udalostiam 17. novembra 1989 v Prahe
Licencia PD SK

Citované podľa: Keď sme brali do rúk budúcnosť (Archa Brat. 1990)

 1. VPN žiada zmenu vládneho stanoviska, pokiaľ ide o hodnotenie udalostí 17. novembra 1989. Žiadame, aby sa vlády dištancovali od brutálneho násilia a vinníci boli potrestaní podľa zákona, pretože tento zásah vyvolal atmosféru konfrontácie a násilia.
 2. Násilnosti poriadkových síl sú v rozpore s proklamovaným vládnym stanoviskom o „jednoznačne politickom riešení problému". Je absurdné, že ho vlády dodatočne ospravedlnili. Žiadame zmenu vládneho stanoviska k pražským násilnostiam, žiadame odstúpenie všetkých predstaviteľov strany a vlády priamo zodpovedných za eskaláciu násilia a vnútropolitickú krízu. Žiadame vytvorenie nezávislej parlamentnej komisie doplnenej zástupcami nezávislých iniciatív, sociálnych hnutí i ostatnej občianskej verejnosti. Súčasne žiadame:
  • Chceme viesť dialóg, no nie v atmosfére represií. Preto prepusťte politických väzňov.
  • Žiadame, aby sa zástupcovia VPN, študentov a iných spoločenských skupín mohli stretnúť s predsedom vlády SSR.
  • Žiadame okamžite priestor v prostriedkoch masovej komunikácie. Všetky ( fungujú z našej práce a z našich daní. Musia slúžiť občanom.
  • Oceňujeme fakt, že poriadkové sily na Slovensku nevyvolávajú nepokoje. Požadujeme však vytvorenie technických podmienok umožňujúcich pokojný priebeh mítingov (vylúčenie dopravy, primerané kryté priestory, zosilňovače a pod.).
  • Ak sa vláda SSR zreteľne politicky nevysloví, ak ostane v týchto dňoch vo vyčkávacej pozícii, morálne sa diskvalifikuje.
  • Obraciame sa na všetkých: šéfredaktorov v prostriedkoch masovej komunikácie — umožnite šíriť iba pravdivé informácie. Šírením lží a poloprávd staviate sa na stranu násilia.
  • Vyzývame všetkých členov KSČ, aby neodkladne zaujali vo svojich organizáciách jasný postoj k súčasnej politickej situácii i k sebe samým.
  • Plne sa stotožňujeme so stanoviskom Občianskeho fóra ustanoveného v Prahe.

V Bratislave 21. 11. 1989