Spoločné vyhlásenie VPN a MNI o spolužití národov, národností a etnických skupín na Slovensku, 21. 1. 1990

Zo stránky Wikizdroje
Údaje o texte
Titulok Spoločné vyhlásenie VPN a MNI o spolužití národov, národností a etnických skupín na Slovensku, 21. 1. 1990
Licencia PD SK

Citované podľa: Novembrová revolúcia a česko-slovenský rozchod Ed. V. Hlavová, J. Žatkuliak (LIC Brat. 2002)

Na pôde Maďarskej nezávislej iniciatívy sa 6. januára 1990 uskutočnilo stretnutie Koordinačného výboru VPN, zboru a tlačových predstaviteľov MNI, na ktorom sa prerokovali spôsoby budúcej spolupráce a koordinácie činnosti oboch iniciatív. V rámci tejto spolupráce predstavitelia VPN a MNI vypracovali spoločné stanovisko o spolužití národov, národných menšín a etnických skupín na Slovensku ako východisko riešenia tohto problému v Československu a strednej Európe.

V minulom roku sme boli svedkami vzniku nových, demokratických spôsobov riešenia spoločenskej krízy vo východnej a strednej Európe. Treba si však uvedomiť, že životnosť a perspektívy vzniku nových demokratických štruktúr závisia vo veľkej miere od schopnosti prekonať národné a nacionalistické predsudky, koreniace v historických nánosoch regiónu.

Nová situácia nášho regiónu si vyžaduje nové prístupy nielen v oblasti rovnoprávnych vzťahov jednotlivých štátov a národov, ale aj v problematike národných menšín a etnických skupín, a to aj v medzinárodných súvislostiach. Treba skoncovať s „národnostnou politikou“ totalitárnych režimov, prekonať dedičstvo stalinizmu, starých nedorozumení a rozporov, ktoré vznikli v dôsledku dlhodobej chybnej politiky nedemokratických štátnych útvarov, neuznávajúcich rovnoprávnosť všetkých národov, národných menšín a etnických skupín. Pripravovaný program občianskeho hnutia VPN, ako aj program MNI bude obsahovať popri kapitolách a politickom systéme, ekológii, hospodárstve, sociálnych istotách, zdravotníctve, školstve, kultúre a ostatných oblastiach spoločenského života aj podrobný návrh na riešenie a spôsoby spolužitia našich národov, národných menšín a etnických skupín.

Riešenie by malo vychádzať z týchto zásad:

  • Východiskovým bodom a cieľom úsilí vo všetkých sférach spoločenského života je občan, jednotlivec. Štátotvornými subjektmi sú všetci občania štátu.
  • VPN a MNI sa zasadzujú za plné rešpektovanie suverenity štátov a nedotknuteľnosť štátnych hraníc v Európe pri súčasnom zvyšovaní priechodnosti a priepustnosti hraníc. Odmietajú zároveň princíp reciprocity v riešení otázok národných menšín, uvedomujúc si, že uplatňovanie takéhoto princípu by dostalo všetky menšiny do vzájomného postavenia rukojemníkov. Zaručenie občianskych a k nim prislúchajúcich menšinových práv nemôže byť ani u nás závislé na politike a praxi iných štátov. Prekonať nacionalistické predsudky možno len demokratickým, kultúrnym spôsobom, vzájomnou úctou a rešpektovaním. U príslušníkov všetkých národov a národných menšín Československa treba vytvoriť vedomie tolerancie a vzájomného rešpektovania.

Príslušnosť k národu je základným ľudským právom. Národom, národným menšinám a etnickým skupinám prislúchajú kolektívne práva. Z týchto kolektívnych práv vyplývajú každému ich príslušníkovi práva individuálne.

Vychádzajúc zo spolupatričnosti a vzájomnej podmienenosti ľudských a občianskych práv a slobôd, resp. národných, menšinových a etnických kolektívnych práv odmietame minulú a súčasnú prax a pokusy uplatňovať kolektívnu zodpovednosť a obviňovať národné, menšinové či etnické skupiny ako celky. Stalinizmus a nacizmus dávali hrôzostrašné príklady toho, čo znamená „kolektívne potrestanie“ tej-ktorej skupiny obyvateľstva.

Na základe kolektívnych práv národov, národných menšín a etnických skupín im prislúcha samospráva vo všetkých záležitostiach, týkajúcich sa ich výlučne ako aj rovnoprávne spolurozhodovanie vo všetkých záležitostiach, týkajúcich sa aj ich. Pri sledovaní realizácie kolektívnych práv národov, národných a etnických menšín treba vychádzať z ustanovení záverečného dokumentu KBSE v Helsinkách a záverov následných konferencií a z priority medzinárodného nad vnútroštátnym právom - táto zásada sa premietla doViedenského dokumentu KBSE. Viedenský dokument umožňuje vzájomnú kontrolu štátov pri dodržiavaní ľudských práv a v tomto rámci aj práv národov, národných a etnických menšín. V Európe sa tak postupne vytvára nadštátny systém kontroly dodržiavania ľudských práv. Tento systém by sa mal stať medzinárodnou zárukou ochrany práv národov, národných a etnických menšín.

Závažnosť problematiky národov, národných a etnických skupín nezávisí od ich početnosti. Tieto zásady priamo nadväzujú na dvanásťbodové programové vyhlásenie VPN z 25. novembra 1989, ktoré sa zasadzuje za plnú a faktickú rovnoprávnosť národov, národných menšín a etnických skupín v Československu. Základné skupiny VPN a MNI - podobne ako KV VPN a zbor predstaviteľov MNI - budú spolupracovať v duchu a záujme demokratických princípov, pluralizmu, ochrany ľudských a občianskych práv a slobôd. VPN a MNI zároveň vstupujú do rokovania s maďarskými štátnymi predstaviteľmi o rovnoprávnom postavení Slovákov v Maďarsku. Doriešenie rovnoprávneho postavenia národov, národných menšín a etnických skupín je jedným zo základných kľúčov, otvárajúcich Československu cestu do demokratickej Európy.

Bratislava 21. 1. 1990

Pramene:

  • Verejnosť, 23. 1. 1990
  • Verejnosť proti násiliu 1989 - 1991. Svedectvá a dokumenty. (Nadácia Milana Šimečku Brat. 1998)