Od čoho sa dištancujeme. Z vyhlásenia SNS k súčasnej vnútropolitickej situácii z 31. 10. 1990

Zo stránky Wikizdroje
Údaje o texte
Titulok Od čoho sa dištancujeme. Z vyhlásenia SNS k súčasnej vnútropolitickej situácii z 31. 10. 1990
Licencia PD SK

Citované podľa: Verejnosť 31. októbra 1990


Výkonný výbor Ústrednej rady SNS sa na svojom zasadaní dňa 29. okt. 1990 zaoberal aj vnútropolitickou situáciou v SR, ku ktorej vydáva toto vyhlásenie:

Politické napätie, ktoré sa na Slovensku stupňuje má svoj pôvod v celom rade politických, hospodárskych a sociálnych problémov, ktoré slovenská vláda nerieši.

Otázka uzákonenia slovenského jazyka ako úradného a štátneho jazyka bola pritom jedna z prvých v rade dôležitých v oblasti legislatívy štátu.

Namiesto jednoduchého, demokratického a zrozumiteľného návrhu tzv. matičného zákona, ktorý poskytoval plnú realizáciu menšinám, bol prijatý zákon, ktorý menšiny v konečnom dôsledku diskriminuje.

Protestujeme proti spôsobu verejného znevažovania, podozrievania a obviňovania pána Markuša pred zrakmi státisícov občanov. Zdôrazňujeme znova to, že právo na používanie vlastného jazyka na celom Slovensku bez výnimky nám upierajú tí, ktorých hlavné predvolebné heslo bolo Za šťastné Slovensko.

Veľmi nás znepokojuje skutočnosť, že nie sú riešené ani ďalšie dôležité otázky, akými sú zámery z rokovaní v Trenčianskych tepliciach a Piešťanoch. Dochádza naopak k posilňovaniu federálnych orgánov a zachovaniu pražského centralizmu v iných podobách.

Na druhej strane sú nám upierané aj také práva, ktoré nám boli v rámci federácie poskytnuté v období totality.

Činnosť SNS je označovaná často ako pokus o návrat k totalite, či už ľavicovej, alebo pravicovej, podľa toho, ako sa to komu práve hodí. Je zaujímavé, že túto kampaň proti SNS vedú mnohí predstavitelia koaličnej vlády, alebo parlamentov, ktorí v totalitnom režime zastávali významné politické funkcie. Za súčasného stavu nebráni SNS len práva národné, ale aj práva demokratické proti nastupujúcej totalite.

Treba zdôrazniť, že útoky proti SNS sa nevedú len zo strany niektorých radikálnych hnutí národných, ktoré by radi využili stúpajúcu popularitu SNS na presadenie svojich záujmov a osobných ambícií. Na rozdiel od SNS chcú svoje ciele presadiť nedemokratickou a neústavnou cestou. Od týchto síl a takýchto dobrodružných pokusov sa dištancujeme.