List signatárom Vyhlásenia k deportáciám Židovských občanov zo Slovenska (okt. 1987) z Tel Avivu z feb. 1990

Z Wikizdroje
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o texte
Titulok List signatárom Vyhlásenia k deportáciám Židovských občanov zo Slovenska (okt. 1987) z Tel Avivu z feb. 1990
Autor Chanan Rozen, Arieh Fatran, Akiba Nir
Zdroj Kritika a kontext 1/99
Licencia PD SK

Izraelskí občania československého pôvodu prijali s veľkým ohodnotením Vyhlásenie k deportáciám židov zo Slovenska z októbra 1987 Vami podpísané.

Skutočnosť, že tento prejav ľudskosti a historickej zodpovednosti bol publikovaný Vami ešte za doby predošlého utlačovateľského režimu, len zvyšuje jeho morálnu hodnotu. Odvtedy sa dramaticky zmenili k dobru pomery v Československu a naša verejnosť s úžasom sledovala priebeh udalostí, ktoré viedli k tak kladnej zmene.

Spontánnou reakciou tunajších občanov československého pôvodu bolo obnovenie „Spoločnosti priateľstva Izrael - Československo", ktorej aktivita bola tak nemilosrdne zastavená prerušením diplomatických stykov medzi našimi krajinami v roku 1967.

Veľmi by nás potešilo, keby došlo k podobnému aktu aj na Slovensku a vytvorila by sa aj u Vás „Spoločnosť priateľstva ČSR - Izrael". Za daných podmienok by takáto iniciatíva mohla byť najvernejším výrazom ducha Vášho Vyhlásenia, ktoré ste uverejnili pred troma rokmi.

Z našej strany vyplývalo obnovenie tejto Spoločnosti z priania prehĺbiť ľudské vzťahy medzi občanmi oboch zemí, ktoré by vzápätí mohli prispieť k vzájomným priateľským výmenám delegácií a jednotlivcov na rôznych úrovniach.

Sme presvedčení, že práve vzťahy takéhoto druhu by určite mohli mať priaznivý vplyv aj na prehĺbenie politického porozumenia a na rozvoj kultúrnych, vedeckých a iných oblastí. Veríme, že naše želanie nájde pochopenie aj u Vás a že prispejete k uskutočneniu nami vyjadrenej myšlienky. S priateľským pozdravom

Chanan Rozen, predseda

Arieh Fatran, člen prezídia

Akiba Nir, člen prezídia